ScrollToTop
rabaty dla mamy

Aparaty ortodontyczne – charakterystyka

Data: 04 wrzesień 2018

Metodą leczenia, która gwarantuje piękny i zdrowy uśmiech jest założenie aparatu ortodontycznego. Zazwyczaj naprawa wad zgryzu trwa od kilku miesięcy nawet do dwóch lat. Wszystko zależy od stopnia zniekształcenia zębów i uwarunkowań indywidualnych np. podatności kości szczęki na prostowanie się. Oferta aparatów jest obecnie bardzo szeroka. Każdy zainteresowany znajdzie odpowiedni dla siebie mechanizm.

Aparaty ruchome

Zazwyczaj pierwszym krokiem w leczeniu wad zgryzu jest dopasowanie ruchomego aparatu. Ten sposób niwelowania ubytków i niedoskonałości uzębienia wdraża się u dzieci przed 13-14 rokiem życia, kiedy szansa na powodzenia leczenia jest największa. Taki mechanizm nosi się przez kilka godzin dziennie, zgodnie z zaleceniami lekarza. Wiele osób zakłada go również na noc. Decydując się na kupno aparatu ruchomego, najlepiej skontaktować się z zaufanym specjalistom. Przykładem jest ortodonta dziecięcy w Szczecinie, który oferuje szeroką gamę usług i korzysta z najnowszych technologii leczenia. Po przekroczeniu pewnego wieku aparat ruchomy staje się metodą nieskuteczną, bo kość zębowa nie ulega już tak łatwo prostowaniu. Wówczas należy założyć aparat stały.

Aparat stały

Najpopularniejszym aparatem stałym jest ten z metalowymi zamkami. Jest on całkowicie widoczny, ale tak samo skuteczny jak lingwalny. W zależności od upodobań można zdecydować się na bardziej estetyczną wersję z przezroczystymi, porcelanowymi, kryształowymi albo białymi zamkami. Cena jednego łuku aparatu stałego waha się między 1600 – 3500zł w zależności od rodzaju użytych zamków. Osoba z aparatem ortodontycznym zobligowana jest do comiesięcznych wizyt kontrolnych, w trakcie których dokonuje się regulacji mechanizmów.

Aparat lingwalny

W ostatnim czasie dużą popularność zyskuje aparat językowy czyli lingwalny. Jest on zupełnie niewidoczny, bo w odróżnieniu od tradycyjnego, zakłada się go na wewnętrzną stronę zębów. Zaletą aparatu językowego jest możliwość leczenia nawet bardzo skomplikowanych skrzywień zębów. Poza tym, może go nosić każdy bez względu na wiek. Wyróżnia się dwa rodzaje aparatów lingwalnych: dedykowane oraz samoligaturujące. Pierwszy typ to ten, gdzie ortodonta przygotowuje dla pacjenta specjalnie zaprojektowany mechanizm, dopasowany do jego potrzeb. Model gotowy natomiast jest tańszą alternatywą aparatu lingwalnego i można go założyć już na pierwszej wizycie w gabinecie. Jedynym zauważalnym minusem tego typu aparatu jest cena. Opłata za założenie dwóch łuków może wynieść nawet 14 tys zł, co w porównaniu z tradycyjnym metalowym aparatem stałym jest kwotą około 4 razy większą.

Jak widać, sposobów leczenia niedoskonałości uzębienia jest wiele. Specjaliści pomagają w dobrze najlepszej i najefektywniejszej metody. Obecnie widok osoby z aparatem ortodontycznym nie jest żadną nowością. Z tego rodzaju leczenia uzębienia korzystają zarówno dzieci, jak i dorośli.

Nikt jeszcze nie rozpoczął dyskusji w tym wątku. Dodaj komantarz jako pierwsza!

logo

Portal MyMamy.pl pomaga poznać i skontaktować się z innymi rodzicami w okolicy oraz udostępniać im różne informacje i materiały