ScrollToTop
rabaty dla mamy

Będziesz samotną mamą? Przygotuj na to swoje dziecko.

Data: 17 październik 2016

Ratowanie rodziny jest sprawą priorytetową. Nie zawsze jest to jednak możliwe. Dlatego jako przyszła samotna mama powinnaś jak najszybciej pomóc swojemu dziecku zrozumieć tę trudną dla was sytuację.

 

Kluczowym działaniem będzie wyjaśnienie starszemu dziecku, jak również maluchowi, że rozstanie mamy z tatą w żadnym wypadku nie jest jego winą. Jeśli tylko jest to możliwe, warto by taka rozmowa przeprowadzona została z dzieckiem wspólnie przez rodziców. Helena Izdebska w swoich książkach szczególnie podkreśla kwestię odczuwania przez dziecko osamotnienia w okresie okołorozwodowym. Dlatego niezwykle istotne jest w tym czasie spędzanie z nim jak najwięcej czasu.

 

Jak powinna wyglądać zapamiętana na całe życie rozmowa?

 

Trzylatkom niepotrzebne są sprecyzowane oświadczenia na temat samego rozwodu, jak również jego powodów. Wystarczające jest wyjaśnienie, że mama i tata nie będą mieszkali już razem. Cztero i pięcioletnie dzieci z całą pewnością same będą wymagały od nas odpowiedzi na pytanie „dlaczego”. Z tego powodu ważna jest wspólna koncepcja pomiędzy rozstającymi się małżonkami, która nie wprowadzi kolejnego zamieszania w psychice dziecka. Maluchom w tym wieku można powiedzieć, że rodzicom trudno było porozumieć się ze sobą, dlatego podjęli decyzję o rozstaniu. To najlepsza odpowiedź, która najprawdopodobniej w większości przypadków będzie odwołaniem się do kłótni, których dziecko było świadkiem.

 

Starsze dzieci będą potrzebowały konkretniejszych wyjaśnień. Dlatego warto jest im dokładniej sprecyzować, czym jest instytucja rozwodu brzmiąca być może w ich uszach zbyt groźnie. Im więcej uda nam się dziecku wytłumaczyć, tym lepiej dla niego. Nie będzie musiało bowiem szukać takich informacji w nie zawsze rzetelnych źródłach.

 

Najstarsze, dojrzewające dzieci rozwód rodziców dotyka ze zdwojoną siłą. Ich układ emocjonalny jest rozchwiany za sprawą hormonów, dlatego każda nowa i w dodatku zmieniająca obraz przyszłości sytuacja będzie rodziła w nich najwięcej negatywnych emocji. Bunt, żal, smutek, złość, a co za tym idzie osłabienie motywacji, lęk, poczucie krzywdy i gniew nie rokują dobrze. Najważniejsze będzie więc umiejętne zapewnienie dziecku, że jest ono ważne dla nas tak samo, jak przed rozwodem.

 

Samotna mama z całą pewnością nie będzie mieć „lekko”, zwłaszcza na samym początku nowej drogi. Należy jednak pamiętać, aby nie traktować dziecka jako powiernika swojej niedoli, a pomóc mu jak najlżej przejść ten trudny okres.

Nikt jeszcze nie rozpoczął dyskusji w tym wątku. Dodaj komantarz jako pierwsza!

logo

Portal MyMamy.pl pomaga poznać i skontaktować się z innymi rodzicami w okolicy oraz udostępniać im różne informacje i materiały