ScrollToTop
mama na zakupach

Co możesz jeść przed i po treningu?

Data: 13 luty 2018 Autor Karę Kaleta

Wiesz już, że 70% sukcesu to odpowiednie odżywianie a 30% to trening. Jak więc to ze sobą połączyć, by osiągnąć najlepsze rezultaty? Skąd mamy wiedzieć co jeść przed i po ćwiczeniach ? Należy pamiętać, że węglowodany, białka i tłuszcze to makroskładniki, które powinniśmy przyjmować z pożywienia by nasz organizm funkcjonował prawidłowo.

Głównym źródłem naszej energii to właśnie węglowodany, które nasz organizm po ich zjedzeniu przekształca i magazynuje za pomocą glikogenu w mięśniach i wątrobie. Dzięki temu mamy energię w trakcie ćwiczeń.

Białka regenerują i budują nowe komórki, dlatego są tak istotne dla osób aktywnych , bo dzięki nim nasze mięśnie mogą się regenerować i wzmocnić.

Zdrowe tłuszcze są niezbędne w naszej diecie. Wiele witamin jest właśnie rozpuszczalne w tłuszczach, poza tym tłuszcze są materiałem budulcowym błon komórkowych, a także mogą mieć wpływ na poziom energii naszego organizmu.

Co zatem jeść przed treningiem?

Bardzo ważne jest, żeby posiłek był zjedzony 3-4 godziny przed ćwiczeniami, by zapobiec rewolucjom żołądkowym. To jest też czas, w którym nasz organizm przyswaja to co zjedliśmy, wchłania składniki odżywcze z pożywienia.

Warto by nasz posiłek był w pełni zbilansowany czyli taki, który zawiera zarówno białka, węglowodany i tłuszcze. Poniżej kilka przykładów:

• Kanapki z razowym lub żytnim chlebkiem z pastą z avocado i jajkiem

• Shejk complete

• Frytki z batatów z pieczonym łososiem i warzywami • Burito z mięsem i warzywami

• Jajecznica na maśle klarowanym ze szpinakiem i suszonymi pomidorkami z kromką żytniego chlebka

Co powinnismy jeść po treningu?

Nasz potreningowy posiłek powinniśmy zjeść do 1,5 godzin po treningu. Jest to średni czas jaki podają różne opracowania naukowe. Osobiście dobrze się czuję, gdy taki posiłek zjem pół godzinki po ćwiczeniach. Myślę , że tu warto posłuchać swojego organizmu jaki czas będzie dla Ciebie najodpowiedniejszy. Po aktywności fizycznej potrzebujemy dobrej jakości produktów, które pozwolą nam dobrze się czuć. Posiłek zawierający białko i węglowodany umożliwi naszemu organizmowi odpowiednią regeneracje oraz pozwoli uzupełnić zapasy glikogenu w mięśniach. Możesz skorzystać z poniższych przykładów:

• Kanapka żytnia z twarożkiem , jajkiem, łososiem

• Ryż z warzywami i indykiem

• Makaron pełnoziarnisty ze szpinakiem, mozarellą

• Koktajl z bananem i jogurtem

• Kasza jaglana z jogurtem greckim

Powyższe przykłady posiłków pomogą Ci zadbać nie tylko o odpowiednią regenerację organizmu ale także o sylwetkę. Pamiętaj, że w codziennej diecie ważna jest regularność posiłków oraz ich zestawienie. Po więcej inspiracji i motywacji zapraszam na darmową grupę Moda na Zdrowie oraz mój fun page Healthy Rules by Kate.

Nikt jeszcze nie rozpoczął dyskusji w tym wątku. Dodaj komantarz jako pierwsza!

logo

Portal MyMamy.pl pomaga poznać i skontaktować się z innymi rodzicami w okolicy oraz udostępniać im różne informacje i materiały