ScrollToTop
magazyn mamy

Dziecko i pies

Data: 20 czerwiec 2016

Dziecko i pies – tak czy nie?
W kwestii tego czy dziecko powinno wychowywać się z psem zdania są podzielone. Miłośnicy psów są przekonani, że dziecko i pies to relacja doskonała – aby potwierdzić tę tezę, często sami przywołują w pamięci swojego najlepszego przyjaciela z dzieciństwa – Reksia czy Pimpka. Przeciwnicy lubią przytaczać medialne i oczywiście drastyczne przykłady pogryzień dzieci przez psy, a także przestrzegają przed licznymi chorobami odzwierzęcymi, na jakie narażone jest dziecko, poprzez bliski kontakt z czworonogiem. Jaka jest w takim razie prawda? Wychowywanie dziecka z psem to dobry czy zły pomysł?


Kiedy pies to zły pomysł
Sama nie lubisz czworonogów, ale dużo czytałaś o tym, że warto kupić psa, aby wspomóc rozwój dziecka? Nie rób tego. W takim przypadku trudno będzie ci samej stworzyć poprawną relację z czworonogiem, a co dopiero wspierać jej budowanie między dzieckiem a psem. Reks to nie narzędzie do wychowywania dzieci, a odrębna istota, która sama potrzebuje zrozumienia, troski, wychowania, a także miłości.


Kiedy rozważyć posiadanie psa
Darzysz psy sympatią i chciałabyś aby twoje dziecko miało to, o czym ty marzyłaś od dzieciństwa – psiego przyjaciela? To dobry znak. Pamiętaj jednak, że wprowadzenie nowego członka rodziny, czyli psa, będzie wymagało od ciebie sporo wiedzy i pracy. Dziecko musi dowiedzieć się jak opiekować się psem, jak się z nim bawić i czego nie wolno psu robić (mocno przytulać, przeszkadzać w spaniu, ciągnąć, szarpać, piszczeć psu do ucha, odbierać mu zabawki). Podobnie pies musi poznać zasady panujące w domu, a także nauczyć się bawić z dzieckiem (nie skakać na dziecko, nie szarpać na smyczy, nie zaczepiać do zabawy polegającej na symulowaniu walki). Jeśli nie masz doświadczenia w wychowywaniu psa, albo nie czujesz się na siłach, skorzystaj z porady psich behawiorystów lub trenerów, którzy doradzą ci jak wybrać odpowiedniego psa dla dziecka, a potem wspólnie z tobą zadbają o wychowanie psa, a także ludzkich członków rodziny (oni też muszą nauczyć się obchodzić z psem!).


Pies i choroby
Istnieje wiele chorób odzwierzęcych, którymi dziecko może zarazić się poprzez kontakt z psem. Nie można jednak wpadać w panikę: profilaktyka i zachowanie zasad higieny skutecznie zapobiega zakażeniom. Po pierwsze zadbaj o to, by czworonóg był regularnie szczepiony i odrobaczony. Bacznie też zwracaj uwagę na higienę samego psa: myj mu łapki po każdym spacerze, a także systematycznie go kąp. Po drugie naucz dziecko, że przed posiłkiem zawsze musi umyć ręce (zwłaszcza jeśli wcześniej bawiło się z psem). Jeśli jest małe, pilnuj je żeby nie wkładało do buzi zabawek psa, a także nie pozwalaj psu lizać dziecka po twarzy. Pies powinien też zostać nauczony, że nie śpi się w łóżku dziecka.


Pies i bezpieczeństwo
Niektórzy ludzie lubią powtarzać, że "psu nie można do końca ufać". Prawda jet jednak taka, że to zwykle człowiek jest odpowiedzialny za agresję u zwierząt. Gryzą psy niezrównoważone, czyli bite, żyjące w ciągłym stresie, wychowywane niekonsekwentnie lub nieumiejętnie, a także takie, które nie poznały zasad. Jest jeszcze jeden powód, dla którego psy bywają agresywne wobec dzieci: najmłodsi czasami krzywdzą zwierzę – straszą, szarpią za uszy, biją, mocno przytulają, a ewentualny atak zwierzęcia jest w takiej sytuacji formą samoobrony, do której ma prawo każda istota. Jeśli zdecydujemy się zaadoptować lub kupić psa musimy pamiętać, że to nie pies, ale dorosły jest odpowiedzialny za to, czy relacja dziecko pies, będzie bezpieczna. W żadnym wypadku (nawet jeśli dziecko i pies zachowują się przy nas wzorowo) do ukończenia przez dziecko 12 lat, nie powinniśmy go zostawiać z psem bez nadzoru.


Plusy z posiadania zwierzęcia
1. W domach, gdzie od samego początku jest pies lub kot, dzieci rzadziej zapadają na alergie czy astmę. Jest to potwierdzone wieloma badaniami.
2. Opieka nad zwierzęciem uczy dziecko empatii – dzieci rozumieją, że to od człowieka zależy czy zwierzak jest szczęśliwy. Maluch od najmłodszych lat dorasta w przekonaniu, że ma wpływ na samopoczucie innych istot, uczy się jak okazywać troskę. To przekłada się na jego stosunek do innych ludzi, także tych słabszych, chorych czy starszych, którzy potrzebują więcej uwagi i opieki.
3. Posiadanie psa uczy odpowiedzialności – dziecko rozumie, że jeśli nie nakarmi psa, ten będzie głodny. Wie też, że musi regularnie wyprowadzać psa i dbać o niego (bawić się z nim, pielęgnować). To z jednej strony uczy go to konsekwencji i systematyczności, a z drugiej odpowiedzialności – to od człowieka zależy czy druga istota nie będzie odczuwała głodu czy dyskomfortu.
4. Czworonóg skłania do aktywnego wypoczynku – pies mobilizuje do wyjścia na dwór, jest też wspaniałym kompanem do zabaw na świeżym powietrzu.
5. Pies zapewnia poczucie bezpieczeństwa – kontakt ze zwierzętami redukuje ból, stres, a także poczucie samotności – jest to potwierdzone naukowo. Świadczy o tym także stosowanie dogoterapii (np. u dzieci z ADHD, autyzmem, zespołem Downa).


Ostateczny werdykt
Pies rozwija sprawność psychoruchową dziecka, uczy je wrażliwości, staje się przyjacielem dziecka "na dobre i na złe". W dodatku czworonóg może uchronić dziecko przed astmą i alergiami. Czy potrzeba więcej powodów, by powiększyć rodzinę o nowego członka – psa? Tak. Decyzja o psie wiąże się nie tylko z samymi plusami, to także ogromna odpowiedzialność, która spoczywa na barkach dorosłego. Jeśli nie masz czasu, nie umiesz wychować psa i nie stać cię na szkolenie – nie kupuj go lub nie adoptuj. Naucz jednak dziecko, że zwierzęta trzeba szanować.

Joanna
2016-07-16 16:15:35

Potwierdzam, bardzo mądrze napisany tekst. Najpierw mieliśmy psa, potem dziecko i nigdy nie zamieniłabym kolejności. Mieliśmy czas wychować psa i być pewnym, że teraz jest czas na dziecko. Pies to przyjaciel, wspaniały przyjaciel ale też istota, ktora potrzebuje naszej pomocy i warto o tym pamiętać. Powodzenia !!!

logo

Portal MyMamy.pl pomaga poznać i skontaktować się z innymi rodzicami w okolicy oraz udostępniać im różne informacje i materiały