ScrollToTop
magazyn mamy

Jak przygotować dziecko na pojawienie się rodzeństwa?

Data: 09 czerwiec 2016

 

 

 

Twoje dziecko przy każdej okazji komunikuje ci, że jego największym marzeniem jest braciszek lub siostrzyczka. Nieustannie pyta kiedy będzie miało rodzeństwo. W kółko słyszysz historie o Kasi z podwórka, która ma malutką, słodką siostrzyczkę. Jesteś zapewniana, że twoja córka lub syn będzie dzielnie i sumiennie pomagać ci w opiece nad bobasem. To wspaniale, w takiej sytuacji powiększenie się rodziny będzie dla pierworodnego wydarzeniem radosnym i akceptowalnym. Niestety są dzieci, dla których pojawienie się rodzeństwa jest jednoznaczne z zawaleniem się ich świata. Jak pomóc dziecku poradzić sobie w tej zupełnie nowej dla niego sytuacji?

Jeśli drugi maluch jest dopiero w planach, warto w sposób naturalny i spokojny przygotować jedynaka na ewentualność posiadania rodzeństwa. Na przykładzie najbliższego otoczenia, historii z książek, a nawet ulubionych bajek animowanych pokazuj dziecku, że rodzina to nie zawsze tylko mamusia, tatuś i dziecko. Ty lub mąż macie rodzeństwo? Doskonale. Od czasu do czasu opowiadajcie dziecku o swojej relacji z bratem lub siostrą, wspominajcie wspólne zabawy i przygody z okresu własnego dzieciństwa. Otwarcie informuj dziecko o tym, z czym wiąże się przyjście na świat malucha – na początku będzie wymagał wiele troski i uwagi, z racji na swoją nieporadność, ale z czasem wyrośnie na wspaniałego kompana do zabaw.

W trakcie ciąży

Przegapiłaś moment na bezstresowe oswajanie dziecka z myślą, że posiadanie rodzeństwa to coś zupełnie normalnego? Po pierwsze nie czekaj na moment kiedy twój brzuch będzie już bardzo zaokrąglony. Możliwe jak najwcześniej poinformuj pierworodnego o tym, że w jego życiu nastąpią zmiany. Spokojne wytłumacz mu, że spodziewasz się dziecka, opisz co będzie działo się z twoim brzuchem, a także jak będzie wyglądało wasze życie po narodzinach malucha. Wyjaśnij mu, że braciszek lub siostrzyczka będą wymagali sporo uwagi i stałej opieki. Odwołuj się do czasów kiedy twój jedynak sam był niemowlęciem – pokaż mu zdjęcia, wspominaj o tym jak nosiłaś go na rękach, przewijałaś i karmiłaś butelką. Nie dopuść do sytuacji, w której twoje dziecko dowie się o twojej ciąży od innych ludzi – może poczuć się wtedy oszukane czy nieważne. Przedstawiaj pierworodnemu przyszłość w pozytywny sposób, ale unikaj przesadnej ekscytacji czy opowiadania o narodzinach jak o rewolucji, która przewróci wasze życie do góry nogami.

Niemowlę jest już w domu

Pamiętaj, że dzieci w różnym wieku, w różny sposób będą reagowały na posiadanie rodzeństwa. Dla dwu czy trzylatka nowa sytuacja nie będzie wielką traumą, bowiem takie maluchy nie będą z utęsknieniem wspominały przeszłości, kiedy były jeszcze jedynakami. Jednak jeśli nie zapewnisz im dużo uwagi, prawdopodobnie poczują się odrzucone. W takiej sytuacji mogą np. “udawać niemowlę”, czyli domagać się butelki, a nawet przestać korzystać z nocnika. Wszystko to, by zwrócić twoją uwagę.

Jak na to reagować? Staraj się każdego dnia wygospodarować czas tylko dla pierworodnego. Czytaj mu bajki na dobranoc, baw się tylko z nim. Pozwól by asystowało ci w opiece na niemowlakiem. Nie koncentruj się tylko na maleństwie, okazuj pierwszemu dziecku, że wciąż jest dla ciebie ważne i wyjątkowe. Dzieci w wieku przedszkolnym zupełnie inaczej będą reagowały na pojawienie się nowego członka rodziny. Dzielenie się uwagą mamy czy własnym pokojem z niemowlakiem, który w dodatku tylko płacze lub śpi, może wywoływać u nich bunt, a także zazdrość. W takiej sytuacji musisz znaleźć czas na “dorosłe zabawy” z córką czy synem. Postaraj się też zaangażować dziecko w opiekę nad niemowlakiem. Pokaż mu, że bycie starszym rodzeństwem to wielka odpowiedzialność, ale też ogromny przywilej. Chwal go, kiedy pomaga ci w opiece, spraw by czuło się dzięki temu ważne i potrzebne. Podkreślaj jak wiele już potrafi, jak bardzo jest mądre i zdolne.

Pamiętaj: Twój pierworodny nie może czuć się przytłoczony obowiązkami nad młodszym rodzeństwem. Zajmowanie się maluchem powinno być elementem budowania więzi między starszakiem a niemowlakiem. Nie możesz jednak wymagać od starszego dziecka, że będzie pełniło funkcję opiekunki.

Złe emocje i tak wystąpiły

Czasami nawet długie przygotowywanie starszego dziecka do nowej sytuacji nie chronią go przed odczuwaniem negatywnych emocji. To normalne, nie karć dziecka za to. Tłumienie emocji i stresu może prowadzić go do chorób, agresji, nocnego moczenia. Poproś dziecko, by opowiedziało ci o tym co czuje. Jakich reakcji i zarzutów możesz się spodziewać?

– dziecko czuje się niekochane, odstawione na “boczny tor”;

– ma do ciebie pretensje o to, jak mogłaś mu “coś takiego zrobić”;

– jest zazdrosne, bo niemowlak ma więcej twojej uwagi, śpi z tobą, ciągle jest blisko.

Co możesz zrobić? Po pierwsze nie bagatelizuj tej sytuacji, nie licz, że w końcu emocje same miną. Pokaż dziecku, że rozumiesz co czuje i jednocześnie zapewnij go, że mimo zmian, wciąż jest dla ciebie najważniejsze – podobnie jak tatuś i mniejszy braciszek czy siostrzyczka. Zastanów się czy opieka nad niemowlakiem nie odbywa się ciągle kosztem drugiego dziecka. Może powinnaś poprosić kogoś zaufanego, by od czasu do czasu zajął się maluchem, tak byś mogła poświęcić więcej uwagi tylko starszemu? Przeanalizuj zachowanie pozostałych członków rodziny. Zdarza się, że wszyscy zachwycają się maluszkiem i nieświadomie pomijają starsze dziecko. W takiej sytuacji poproś dziadków czy ciocie i wujków, by okazywali starszakowi więcej zainteresowania.

Pamiętaj: negatywne uczucie dziecka wymagają twojej reakcji, ale nie pozwól wpędzać się w poczucie winy czy manipulować sobą (starszy brat czy siostra mogą oczekiwać twojej uwagi “przypadkiem” zawsze wtedy gdy tylko zajmujesz się maluchem). Okazuj starszemu dziecku miłość i uwagę, ale nie bój się powiedzieć, że młodsze rodzeństwo tak samo potrzebuje twojej miłości i troski.

Zbuduj więź między rodzeństwem

Pojawienie się nowego członka rodziny to trudne i jednocześnie piękne wydarzenie. W tym całym zamieszaniu i wielkich emocjach nie zapominaj, że możesz mieć wpływ nie tylko na to jak pierworodny odbierze pojawienie się nowego członka rodziny, ale także na relacje między starszym a młodszym dzieckiem. Naucz starsze dziecko okazywać czułość młodszemu już od momentu ciąży: wspólnie wyczekujcie na ruchy maluszka, pokaż dziecku, że może głaskać twój brzuch, a nawet mówić do niego. Po narodzinach zachęcaj starsze dziecko, by trzymało brata lub siostrę za rączkę, całowało w główkę. Pozwól by między maluchami od samego początku rodziła się więź i miłość.

Nikt jeszcze nie rozpoczął dyskusji w tym wątku. Dodaj komantarz jako pierwsza!

logo

Portal MyMamy.pl pomaga poznać i skontaktować się z innymi rodzicami w okolicy oraz udostępniać im różne informacje i materiały