ScrollToTop
magazyn mamy

Karmienie naturalne – podstawowe informacje

Data: 16 maj 2016

Karmienie naturalne czy z butelki? Można powiedzieć, że ile osób, tyle opinii. Jednak lekarze nie mają wątpliwości – karmienie piersią jest zdecydowanie lepsze i bardziej zdrowe dla noworodka w pierwszych miesiącach jego życia. Co zatem powinniśmy o nim wiedzieć na początek?

Karmienie naturalne – mnóstwo zalet

W przypadku karmienia piersią możemy mówić o szeregu bardzo istotnych zalet, które stawiają je zdecydowanie wyżej niż opcję butelkową. Przede wszystkim karmienie naturalne jest zdrowe – mleko matki posiada wszelkie niezbędne składniki, których maluchowi potrzeba do odpowiedniego, stabilnego rozwoju. Siły natury nie da się w tym przypadku oszukać żadnymi specyfikami. Szczególnie istotne jest to w pierwszych tygodniach i miesiącach życia niemowlaka, gdy musi między innymi nabrać odporności i oraz odpowiedniej masy.

Karmienie naturalne jest również… wygodne! Mleko w tym przypadku jest zawsze ciepłe, gotowe do spożycia i na miejscu. Nie trzeba również dziecka w żaden sposób przygotowywać do karmienia piersią – ono instynktownie wie, w jaki sposób pozyskać pokarm, odruch ssania jest jednym z najsilniej zakorzenionych w umyśle niemowlaka. I jeszcze jedna rzecz – karmienie naturalne nic nie kosztuje. Wiedząc, jak wiele pieniędzy pochłania opieka nad nowym członkiem rodziny, dla wielu osób kwestia ekonomiczna może mieć również niebagatelne znaczenie.

Gdy pojawiają się problemy

Mitem jest, że karmienie piersią boli. Jeśli już na porodówce dziecko prawidłowo zassie pierś (tzw. ssanie aktywne), sam proces będzie przebiegał bez komplikacji i będzie przyjemny tak dla niemowlaka, jak i dla mamy. Ale czasem zdarza się, że:

  • następuje bolesność lub poranienie brodawek,
  • pojawiają się problemu z przystawieniem dziecka do piersi,
  • dziecko ssie niechętnie, a jeśli już to pasywnie (maluch „wisi” na piersi, nie budzi się do karmienia, czasem spada na wadze).

To objawy, które upoważniają rodzica do spróbowania karmienia butelką. Ale jeśli mama nie chciałby pozbawiać dziecka jej mleka, może spróbować opcji wspierających karmienie naturalne. Tutaj na pierwszy plan wybijają się laktatory (zarówno elektryczne, jak i ręczne), które łatwo, szybko i bezboleśnie pozwalają odciągnąć pokarm, a następnie przelać je do butelki i podać maluchowi. To opcja pośrednia, niejako kompromisowa, która pozwoli zaktywizować dziecko do właściwego karmienia, nie rezygnując jednocześnie z podawania mu mleka matki.

Pamiętajmy, że najlepsze mleko dla niemowlaka to mleko matki i czasem warto wesprzeć się dodatkowymi urządzeniami, które pozwolą nam przez nieco dłuższy czas podawać naszemu dziecku to pożywienie. Jeśli jednak i tutaj wystąpiłyby problemy z karmieniem, warto skorzystać z doświadczenia fachowcy w poradni laktacyjnej.

Agnieszka
2016-06-28 08:33:13

podane objawy może i 'upoważniają' do podania butelki, ale dlaczego nie zaktywizować malca przy piersi? zmiana pozycji, pod górkę trochę wysiłku dla malucha! mówić do maluszka, głaskać pod bródką, zmieniać pozycje, brać do odbicia w trakie.. tego jest mnóstwo. najpierw próbujmy wszystkich metod przy piersi, bez tych narzędzi dopiero później po nie sięgajmy, jak nie pomoże, laktator i butelka bądź co bądź zmniejszą ilość wytwarzanego pokarmu chcąc nie chcąc.

logo

Portal MyMamy.pl pomaga poznać i skontaktować się z innymi rodzicami w okolicy oraz udostępniać im różne informacje i materiały