ScrollToTop
rabaty dla mamy

Kiedy podejrzewać wszawicę u dziecka?

Data: 16 lipiec 2018

Świąd okolicy potylicznej i skroniowej wywołany ukłuciem wszy jest najczęstszym objawem wszawicy u dziecka. Nie leczona wszawica prowadzi do powstania zmian
sączących z nadkażeniami bakteryjnymi. Objawy te są wynikiem drapania. Niekiedy towarzyszy im powiększenie węzłów chłonnych szyjnych.


Wszawica głowowa przenosi się najczęściej przez bezpośredni kontakt z włosami zakażonego dziecka. Wszy występuje zwłaszcza wśród dzieci przedszkolnych i szkolnych.


W jaki sposób dziecko zakaża się wszawicą?
Wszy przenoszą się z zarażonego dziecka na dziecko zdrowe przez bezpośredni kontakt. Przenoszeniu się wesz sprzyjają zagęszczenia ludzi. Wystarczy kontakt z zarażoną osobą w środkach komunikacji zbiorowej czy w trakcie imprez masowych aby dziecko zaraziło się wszawicą.


Dzieci najczęściej zarażają się od swoich rówieśników. Do kontaktu z wszami dochodzi często na koloniach i obozach. Obok bezpośredniego kontaktu najważniejszą drogą przenoszenia się wesz jest korzystanie z zarażonej odzieży, ręczników, pościeli i przyborów do czesania włosów.


Rzadko ale zdarzają się przypadki przenoszenia wesz przez komary.

 

 


Jak zapobiegać wszawicy?
1. Unikać kontaktu z włosami innych dzieci.
2. Wyposażyć dziecko w osobiste przybory do czesania i pilnować aby dziecko nie korzystało z grzebienia innych dzieci.
3. Przeglądać włosy dziecka przynajmniej raz w tygodniu w poszukiwaniu gnid i dorosłych osobników, szczególnie po powrocie dziecka z kolonii czy wycieczki szkolnej.
4. Dbać o higienę włosów myjąc włosy dziecka nie rzadziej jak 2 razy w tygodniu.
5. Na wyjazd dziecka na kolonie, wycieczkę lub obóz warto wyposażyć malucha w preparat zwalczający wszy do stosowania profilaktycznego.

Jak leczyć wszawicę?
Leczenie wszawicy jest miejscowe i polega na stosowaniu specjalnych preparatów dostępnych w aptekach, które mogą zawierać takie substancje jak:

  • Pyretroidy
  • Dimetikon 
  • Cyklometicon
  • 1,2-Oktanodiol


Pyretroidy to związki chemiczne, należące do grupy pestycydów, silnie trujące dla wszy, przenikające przez błonę komórkową neuronów i blokujące kanały sodowe. Pyretroidy wywołują u insektów pobudzenie, paraliż i śmierć. Przez lata stosowania wszy uodporniły się jednak na stosowanie pyretroidów. Obecnie ich skuteczność szacuje się na około 70%. Ze względu na swoje właściwości drażniące skórę nie mogą być stosowane u dzieci poniżej 3 roku życia.


Dimetikon to bezwonny i bezbarwny olej polimetylosilikonowy, który ze względu na swoje minimalne napięcie powierzchniowe wnika w przetchlinki oddechowe pasożyta, zaburzając jego gospodarkę wodno-gazową. Po 10 minutach od zastosowania wszy oraz gnidy zostają skutecznie wyeliminowane.


Cyklometikon ma unikalne właściwości, dzięki którym rozpuszczane są substancje przytwierdzające gnidy do włosów. Cyklometikon pozwala unikać żmudnego wyczesywania włosów w związku z objawami wszawicy. Wystarczy umyć włosy zwykłym szamponem, aby po kuracji pozbyć się gnid.


1,2-Oktanodiol powoduje usunięcie woskowej warstwy pokrywającej powierzchnię wszy, dzięki czemu wesz, powodując odwodnienie i śmierć zarówno formy dorosłej jak i larwalnej wszy.


Jaki preparat wybrać?
Nowoczesne preparaty zawierają w swoim składzie cyklometikon, dimetikon i oktanodiol, co pozwala na osiągniecie optymalnej skuteczności w eliminacji wszawicy, potwierdzonej badaniami klinicznymi.
Preparaty te dodatkowo nie narażają dzieci na drażniące działania jakimi charakteryzują się pyretroidy. Profil bezpieczeństwa pozwala na stosowanie tych  preparatów już u dzieci od 6 miesiąca życia.

Więcej informacji o leczeniu wszawicy na stronie: www.wszawica-hedrin.pl

Zapraszamy także do obejrezenia filmu video: https://www.youtube.com/watch?v=6pODechzT8o

 

Nikt jeszcze nie rozpoczął dyskusji w tym wątku. Dodaj komantarz jako pierwsza!

logo

Portal MyMamy.pl pomaga poznać i skontaktować się z innymi rodzicami w okolicy oraz udostępniać im różne informacje i materiały