ScrollToTop
rabaty dla mamy

Nowotwór piersi – charakterystyka

Data: 05 grudzień 2018

Z raportów GUS wynika, że liczba chorych na raka w Polsce stale rośnie. Dane pokazują, że w 2013 roku, liczba zachorowań sięgnęła 156,5 tys., a w 2015 było ich 163,3 tys. Prognozy KRL z 2014 roku przewidują, że w ciągu 7 kolejnych lat, liczba chorych na raka w Polsce przekroczy 175 tys. Dane Naczelnej Izby Lekarskiej z 2017 roku pokazują, że u mężczyzn najczęściej występuje rak płuc (17,7% wszystkich zachorowań), a u kobiet rak piersi (22,2%). W przypadku nowotworu złośliwego kluczowe są: szybkie wykrycie oraz prawidłowa diagnostyka. Niezwykle istotna jest profilaktyka, u kobiet zaleca się wykonywanie regularnie zestawu badań, który pomaga wykluczyć rak piersi.

Pierwsze, najczęstsze objawy nowotworu piersi

Pierwsze stadium raka piersi najczęściej nie daje żadnych objawów. Szansą na wykrycie choroby są jedynie badania lekarskie. Po pewnym czasie zaczynają pojawiać się oznaki widoczne dla chorego jak: wyciek z brodawki, wyczuwalne guzki, zaczerwienienie, albo asymetria piersi.

Diagnostyka i leczenie raka piersi

Podstawowym sposobem zdiagnozowana zmian w organizmie jest mammografia. Badanie jest bezbolesne, piersi zostają poddane niegroźnemu promieniowaniu, które pozwala określić przyczynę stanu zdrowia. Poza tym, wykonuje się również ultrasonografię, dzięki której lekarz dokładnie sprawdza, czy zmiany w piersiach nie są torbielami. Bardzo często w celu poprawnej diagnostyki wykonuje się biopsję, podczas której pobiera się materiał do dalszych badań laboratoryjnych. Leczenie nowotworu piersi może polegać na wycięciu zmian chorobowych, zastosowaniu farmakologicznego niwelowania stanu chorobowego (chemioterapia), albo wdrożeniu sesji promieniowania jonizującego.

Działania profilaktyczne

Każda kobieta po ukończeniu 20. roku życia powinna regularnie wykonywać mammografię. NFZ refunduje wizyty kobietom w przedziale wiekowym 50-69. Decydując się na badanie, warto wybrać zaufaną placówkę, w której pracują doświadczeni profesjonaliści. Przykładem jest: medycynadab.pl, gdzie lekarze używają najwyższej klasy sprzęt oraz posiadają wiele lat doświadczeń w pracy zawodowej. Badaniom powinny poddawać się w szczególności kobiety znajdujące się w tzw. grupie ryzyka. Do czynników kwalifikujących zalicza się m.in. wieku. U kobiet po 35. roku życia częściej wykrywa się nowotwór piersi niż u młodszych pacjentek. Wpływ na możliwość wystąpienia zachorowania mają również uwarunkowania genetyczne i hormonalne. Ponad to, bardzo narażone na wykrycie raka piersi są kobiety, które w przeszłości wygrały już walkę z nowotworem. Dodatkowo, na pojawienie się zmian nowotworowych mają otyłość i niektóre substancje znajdujące się w pożywieniu. Szczególnie narażone na wystąpienie raka piersi są kobiety między 50, a 70 rokiem życia. Specjaliści przez cały czas próbują udoskonalić sposoby leczenia nowotworu piersi. Co jakiś czas wypróbowuje się nowe urządzenia i metody diagnostyczne. Nie mniej jednak, kluczowe dla wykrycia zmian chorobowych są działania samej kobiety. Regularne badania profilaktyczne pozwalają wykryć zagrożenie w bardzo wczesnym stadium, co daje ogromną szansę na całkowite usunięcie zmian nowotworowych.

Nikt jeszcze nie rozpoczął dyskusji w tym wątku. Dodaj komantarz jako pierwsza!

logo

Portal MyMamy.pl pomaga poznać i skontaktować się z innymi rodzicami w okolicy oraz udostępniać im różne informacje i materiały